Середа, 24 Квітня, 2024

Пам’ятка культури: Маріупольська синагога

Колись хоральна синагога була однією із старих релігійних будівель Маріуполя. Її побудували у 1864 році за ініціативою ремісника Абрама Фреймана. Спочатку обстановка всередині будівлі була дуже примітивною. Пізніше тут розмістили новий кіот, в якому зберігалися святі свити Тори. Нині від будівлі залишилися тільки руїни. Вони знаходяться за адресою: вулиця Георгіївська, 18, пише mariupol-future.com.ua.

Особливості хоральної синагоги

Синагога була побудована в стилі неокласики. Вона вражала своєю величчю і витонченістю: підведений над землею перший поверх, високі арки, лобові і між’ярусні карнизи, декоративний трикутний фронтон з тумбами. Усередині знаходився колонний зал з місцем для вивчення Тори на івриті, стояли лавки для людей, що моляться, була облаштована сцена для читання Священного писання, розташовувалися жіночі молитовні галереї. Неймовірно, але один зi свитів Тори уцілів і був переданий на зберігання Маріупольському краєзнавчому музею.

У кінці 1880-х років на будівлі з’явився купол, що був відмінною особливістю синагоги серед інших споруд.

Що сталося з синагогою в післявоєнний час

З приходом більшовиків будівля синагоги перетворилася на гімназію, яка існувала до початку Другої світової війни. Споруда практично не постраждала в ході активних бойових дій. Існує версія, що німці відкрили в ній госпіталь, а коли відступали – намагалися підпалити будову.

Після війни будівля колишньої синагоги неодноразово змінила власників і функції. У 1944 році в ній знаходилася філія Гипромезу. В 1970-х в стінах синагоги відкрили один з корпусів місцевого медичного училища, а пізніше тут влаштувалася вечірня школа.

Останніми у будівлі колишньої синагоги вчилися вихованці школи моряків. Через довгу відсутність капітального ремонту та опалення в 1988 році школу перенесли в інше місце. Не дивлячись на незадовільний стан, місцева влада планувала раціонально використати споруду і пропонувала відкрити в ній картинну галерею, тим паче, що поруч розташовується Маріупольський краєзнавчий музей. Проте гроші на фінансування проекту так і не були виділені.

Відтоді у будівлі жодного разу не проводилася реконструкція. Роковим для споруди стало падіння даху в одну із зим 1990-х років Старі прогнилі балки не витримали снігового навантаження на покрівлю.

До 1995 року будова вважалася комунальною власністю. З 2016 року земля належить єврейській общині Маріуполя, але самою будівлею продовжує володіти приватна особа. Члени общини щодуху прагнуть доглядати територію і зберігати залишки синагоги. Проте їх зусиль виявилося недостатньо. Величні та живописні руїни уподобали бездомні та вуличні художники. Також тут розташувалося звалище.

Чи є майбутнє у руїн

У одному з інтерв’ю директор комунального підприємства “m.EHUB” Марія Сльота повідомила, що на даний момент оформляються документи на привласнення маріупольській синагозі звання місцевої культурної пам’ятки. Також ведуться переговори з власником будівлі. Спочатку планується проведення очисних робіт на території, потім зміцнення об’єкту.

Можливо, що вже цього літа там будуть проводитись театралізовані вистави та атмосферні виставки картин. Марія Сльота сказала, що муніципалітет має намір знайти грантові кошти та зберегти культурно-історичну спадщину Маріуполя.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.